Portal wielotematyczny

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Ze względu niewielkie rozmiary jest dobrą alternatywą dla tych z nas, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest powierzchnia dna klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić klatkę większą, szczególnie gdy planujemy trzymać w niej więcej świnek.Istotnym jest, by pręty klatki nie były rozstawione zbyt szeroko, gdyż może to grozić utknięciem świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wypadają poza klatkę. Alternatywą jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, jednak bywa nieco twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno dbać o czystość w klatce, natomiast ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie waszej świnki morskiej warto ulokować w niej niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpiecznie, jako,że będzie mieć kryjówkę, w której będzie mogła skryć się aby odpocząć lub odstresować się, gdy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kotów

Admin

Comments are closed.