Portal wielotematyczny

Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Warto więc by opiekun miał świadomość na jakie oznaki u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na wydarzenia wzbudzające niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć albo miauczeć; ciągle się myć; mieć spocone opuszki łap; drżeć; tracić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną chęć uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Napinanie mięśni i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny zwrócić naszą uwagę. W przypadkach skrajnego, przewlekłego stresu zwierzęta mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Oczywiście symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często opiekun nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wzbudzić u kota niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc wrażliwe? Mogą to być m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, koty uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
pojawienie się nowego lokatora albo innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont albo przemeblowanie
niska stymulacja – kot się nudzi, niewiele się bawi
samotność
głośne dźwięki
za mało przestrzeni – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana właściciela
śmierć lub przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
pozbawienie miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej zlikwidować źródło stresu. Zmiany typu nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać powoli – początkowo oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i stopniowo wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego kota jest nuda, dobrze jest kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do kota, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak powinien mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do ukrycia. Innym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy aerozolu. Na rynku istnieją też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności zawiezienia gdzieś kota.

drapak dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Drapaki-30128.html

Admin

Comments are closed.